Doğa Yürüyüşü


Anasayfa
Kemaliye'nin Adı
Kemaliye'de Turizm
Yörede Doğa Sporları
Meşhur Kemaliye Evleri
Basında Kemaliye
Ulaşım ve KonaklamaKemaliye'de Turistik Yerler

Meşhur Kemaliye Evleri
Gezilecek Yerler
Mesire YerleriKemaliye'de Doğa Sporları

Doğa Sporları
Doğa Yürüyüşü
Dağ Tırmanışı
Rafting
Balık Avlama
Yamaç Paraşütü


Basında Kemaliye Evleri

"7 Bölge 7 Kent" Projesi


Kemaliye Siteleri


Kemaliye Kültür ve

   Kalkınma Vakfı

Kemaliye.net

Kemaliye Email

   Grubu


Sporlar


Kemaliye'de Yamaç ParaşütüKemaliye'de Yamaç Paraşütü


Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting


Kemaliye'de Balık Avlama


Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Kemaliye'de Trekking


 

Doğa ile Kucaklaşmanın adı: Trekking (Doğa Yürüyüşü)

Günlük yaşamın sıkıntılarını doğada eritmek isteyenler için özel bir alternatif trekking. Eşofman ve yürüyüş ayakkabılarınız, dağ-bayır gezmek için yeterli malzeme.Şehir hayatının karmaşasından kurtulmak, temiz havada doğal hayatı içinde hissetmek isteyenlerin son zamanlarda başvurdukları keyifli bir alternatifleri var: Trekking...

Özü, dağ, bayır, orman demeden; doğal hayatın zorluklarına da göğüs gererek belirli noktalara yürümek (bazen de tırmanmak) olan Trekking, Türkiye'de özellikle son 5 yılda büyük gelişim gösterdi. Bütün haftanın sıkıntısını, stresini sağlıklı bir yürüyüşle doğanın içinde eritmek isteyen işadamı-sanatçı, yaşlı- genç herkes, hafta sonlarında eşofmanlarını giyip kendini dağlara, tepelere vurmaya başladı. İş temposunun artmasıyla birlikte, bu sporu yapanların sayısı da arttı. Sadece İstanbul'da 25 tane Trekking firması açıldı.

Türkiye, Trekking yapmak için oldukça iyi fırsatlara sahip. Şehirlerin çarpık yapılanmasından hâlâ etkilenmeyen, doğal dokusunu koruyabilen yerler var. Ancak bunun yanında, bilinçsiz olarak Trekkinge çıkıp çevreye büyük zararlar verenler de var. Bu nedenle Ballıkayalar başta olmak üzere pekçok alan kullanılamaz durumda. Trekkingin bir de maddi getirisi var tabii. Bu spor sayesinde Türkiye geçen yıl her yıl yaklaşık 1 milyon dolar döviz girdisi sağladı. Türkiye'ye tatil amaçlı gelen turistlerin yanısıra sadece Trekking amaçlı gelen turistler bile var. Bu gelişmeler dikkate alındığında, Trekkingin Türkiye'deki geleceğinin en azından bir süre daha parlak olduğunu görülüyor.

Türkiye trekking için uygun :
Trekking'i, bir de konuyu gerçekten bilen bir insanın ağzından dinlemek istedik. Trekking ile başlayıp daha sonra yüksek irtifa dağcılığına yönelen Dağku Dış Faaliyetler Sorumlusu Cenk Ertekin, trekkingin detaylarını anlattı...

Trekking için nasıl bölgeler seçilmeli ?
Genelde hafta sonları yapılan trekking faaliyetlerinin ağırlıkla yapıldığı yerler İstanbul'a yakın ve doğallığını çok fazla yitirmemiş yeşil bölgeler. İstanbullu trekkingçilerin en gözde bölgesi Yalova ve çevresi. Bolu Dağı, Gebze Ballıkayalar, Karadeniz treking için uygun.


Trekking en büyük sorunu ne ?
En büyük problem doğaya bilinçsiz çıkanların çevreyi kirletmesi. Bu yüzden Ballıkayalar başta olmak üzere birçok trekking bölgesi hızla kullanılamaz hale geliyor.


Bu sporun maliyeti ne kadar ?
Trekking firmaları hafta sonu faaliyetleri için 5 ile 10 milyon arasında bir ücret talep ediyor. Ulaşım, konaklama ve yiyecek bu fiyata dahil. Günübirlik faaliyetlerin dışında bir gün kalmalı organizasyonlar için çadır ihtiyacını firmalar karşılıyor.


Okul kulüplerinin bundaki payı ne ?
Ticari firmalar dışında üniversite dağcılık kulüpleri sene başındaki faaliyetlerinin bir kısmını Trekking'e ayırıyor. Mimar Sinan, Yıldız, Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ dağcılık kulüplerinin trekking faaliyetleri bulunmakta ve bu kulüplerin bazıları dışarıdan üye kabul ediyor.


Trekking'de zorluk dereceleri nasıl belirleniyor ?
Trekking parkurları değişik zorlukta. Eğimin, yüksekliğin ve iklimin farklılığı parkurların zorluk derecelerini belirliyor. Yazın her sağlıklı insanın yürüyebileceği rotalar kışın en deneyimli sporcuların geçmekte güçlük çekeceği yerler haline gelebiliyor.


Hangi mevsimler tercih edilmeli ?

Genellikle bahar ayları trekking'e başlamak isteyenler için ideal mevsimler. İlk faaliyette kuru ve daha az problemli parkurların seçilmesi önemli bir ayrıntı. Trekking'i, sportif amaç dışında fotoğraf ve kamera çekimleriyle sanatsal bir yapıya da büründürmek mümkün.


Trekking'in temel malzemeleri neler ?

Trekking öncesinde yanınızda bulunması gereken temel malzemeler; sırt çantası, spor ayakkabı, rahat bir pantalon (kot pantalon yanlış seçimdir) yedek çorap, ince bir mont, yağmurluk, matara ve basit yiyecekler. Giysilerde özellikle yünlü ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.GEREKLİ MALZEMELER
1) El feneri veya alın lambası (tercihen alın lambası )

2) Yedek piller.

3) Yağmurluk (Mümkünse alt ve üst veya panço)

4) Rahat yürüyüş pantolonu, keten vb. (kot pantolon önermiyoruz.)

5) Her gün için çorap.

6) Tişört.

7) Polar veya kazak.

8) Anorak, eldiven,bere, şapka.

9) Eşofman , şort.

10) Güneş kremi (koruma faktörü 16 ve üstü ), güneş gözlüğü.

11) Mayo, havlu.

12) Ayakkabı ; Yürüyüş sırasında ayak bileğini kavrayan, tabanı orta sertlikte bir ayakkabı ve kamp yerinde giyilmek üzere rahat bir ayakkabı. Ayakkabıların su yalıtımını güçlendirmek için vaks veya vazelin.

13) Sırt Çantası ; Bütün eşyalarınızı içine alacak bir çanta ,ayrıca günlük yürüyüşlerde kullanılacak küçük sırt çantası.

14)Uyku tulumu.

15) Eşyalarınızı koyacağınız naylon torbalar(Çöp torbası gibi). Sırt çantasının içine tüm eşyalar torbalanarak konulacaktır.

16) Çakı, sabunlu veya kolonyalı mendil, tırnak makası, nemlendirici krem.

KAMPLAR HAKKINDA BİLGİ

Kaçkar Dağları'nda 8 yıllık bir deneyime sahiptir. Gerek kamp yerleri gerek parkurlar bu deneyimin sonunda oluşmuştur. Bölgede bir minibüsümüz ve bir restaurantımız vardır. İki aylık Kaçkar sezonumuz boyunca 8 kişilik ekibimiz sürekli çalışmaktadır. Karıncalar hava koşulları ya da beklenmedik gelişmelerde tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptirler.

KONAKLAMA

Konaklanacak çadırlar iki kişiliktir. Çadırları ve matları biz veriyoruz. Uyku tulumu konusunda da yardımcı oluyoruz. Kamplarımızda konaklama çadırlarının dışında tüm grubun barınabileceği küçük masa ve taburelerin bulunduğu yemek çadırı ve bagaj çadırıda bulunmaktadır. Ayder'de konaklama yapacağımız pansiyonlar ortak tuvalet banyo kullanımlı olacaktır. Bir konfor beklememek gerekir.

BANYO - TUVALET

Banyo sorunumuzu dereleri ve gölleri kullanarak çözümlüyoruz. Ayrıca Ayder'e indiğimizde kaplıcalardan yararlanabiliriz. Tuvalet için ise önceden belirlenmiş bölgeleri kullanıyor ya da portatif tuvaletler oluşturuyoruz.REHBERLİK - KAMP GÖREVLİLERİ

Her turda iki rehber bulunacaktır. Rehberlerimiz dağcılık , survival, meteoroloji, ilk yardım malzeme gibi bilgilere sahiptirler. Ayrıca iki kamp görevlisi sürekli kampta bulunacaktır. Bu arkadaşlar ayrıca yemek organizasyonuyla da görevlidirler.

YEMEK

Yemekleri kampta ki görevli arkadaşlar yapacaktır. Ancak kampçılığın gereği olarak yardımlaşmamız gerekebilir. Kampın düzeninden tüm katılımcılar sorumludur. Yemekler dağ koşulları altında vücut gereksinimleri düşünülerek yapılacaktır. Sabah kahvaltıları açık büfe olarak yapılmaktadır. Öğle yemekleri kumanya şeklinde olacaktır. Akşam yemeklerinde ise 4 çeşit yemek verilecektir. Ayrıca Ayder'de ki yemeklerde yöre yemeklerini tattırmaya çalışacağız. Özel içecekleri herkes kendi getirmelidir. Su konusunda ise pek sıkıntı çekmeyeceğiz. Katılımcılara göstereceğimiz kaynaklar kullanılabilir.

TAŞIMACILIK

Tatil boyunca eşyalarımızı kendimiz taşımayacağız. Arazi araçları ile kampa yakın noktalara kadar malzemelerimiz taşınacak. Daha sonra bazı yerlerde katır taşımacılığından yararlanacağız. Günlük yürüyüşlerde ise kumanyamızı ve o günkü gereksinimlerimizi taşıyacağımız küçük bir sırt çantası gerekmektedir.

HAVA DURUMU

Kaçkar dağlarının yağışlı bir bölge olduğunu unutmamak gerekiyor. Hava sıcaklığı geceleri serin olmakla birlikte gündüzleri yağış olmazsa sıcak olmaktadır. En kötü olasılık düşünülerek bir hafta yağışlı gibi düşünülerek hareket edilmelidir.

SAĞLIK

Rehberlerimiz ilk yardım eğitimine sahiptirler. Gerekli ilk müdahaleleri yapabilme yeteğine sahiptirler. Ayrıca gerekli durumlarda en yakın sağlık merkezine ulaşabilme olanağımız vardır. Katılımcıların önceden geçirdikleri önemli rahatsızlıkları bize bildirmeleri gerekmektedir.
 Kemaliye_Evleri

Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Ev Resimleri

Üyelikler

 

 

 

Avrupa Tarihi Kentler Birligi


Apçağa Fırını (Kaynak: Eğinli)

Apçağa Fırını


Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?

 

 


Kemaliye'de Balık Avlama


Faydalı Linkler


Anasayfa | Kemaliye Adı | Kemaliye'de Turizm | Doğa Sporları | Resimler | Ulaşım ve Konaklama | Basında Kemaliye
Genel Olarak sorularınız için: turizm@kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR.

Son güncelleme: 06/26/10.

Bu sitenin hazırlanmasında ağırlıklı olarak Kemaliye Kent Rehberinden yararlanılmıştır. Kemaliye Kent Rehberini hazırlayanlara teşekkür ediyoruz.