Doğa Sporları


Anasayfa
Kemaliye'nin Adı
Kemaliye'de Turizm
Yörede Doğa Sporları
Meşhur Kemaliye Evleri
Basında Kemaliye
Ulaşım ve KonaklamaKemaliye'de Turistik Yerler

Meşhur Kemaliye Evleri
Gezilecek Yerler
Mesire YerleriKemaliye'de Doğa Sporları

Doğa Sporları
Doğa Yürüyüşü
Dağ Tırmanışı
Rafting
Balık Avlama
Yamaç Paraşütü


Basında Kemaliye Evleri

"7 Bölge 7 Kent" Projesi


Kemaliye Siteleri


Kemaliye Kültür ve

   Kalkınma Vakfı

Kemaliye.net

Kemaliye Email

   Grubu


Sporlar


Kemaliye'de Yamaç ParaşütüKemaliye'de Yamaç Paraşütü


Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting


Kemaliye'de Balık Avlama


Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Kemaliye'de Trekking


 

Doğa Sporları

Doğa ile yarışılmaz,doğa sporları yaparken insan sahip olduğu araçlarla,kendi içbenliğiyle mücadele eder. Doğa ile barışık çevreye saygılı ve en önemlisi bizim dışımızdaki canlılara da yaşam hakkı tanıyan doğa sporcusu örneği Kemaliye'de yapılan Doğa Sporları Şenliği'nin ana hedeflerinden biridir. İlk kez 2004 yılında yapılan ve görev yaptığı tüm yörelerde insan ve yurt sevgisini geleneksel boyutların ötesine taşıyan merhum Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu anısına ithaf edilen şenlikler uluslararası boyutta gelenekselleştirilmeye çalışılmaktadır. Kemaliye ilçesinin benzersiz doğal güzellikleri ve hemen hertürlü doğa sporuna elverişli coğrafi yapısı başta eko turizm olmak üzere ilçe için ekonomik ve kültürel gelişim açısından gelecek vaadetmektedir. Yer yer 600 m. bulan sarp kaya duvarlar el değmemiş ve en zor parkurları içermesiyle kaya tırmanıcıları için cazibe oluşturmaktadır.Yine nehir vadisi tabanına dik inen kanyonlar "canyoning" sporu için son derece iddalı kulvarlar sunmaktadır.Akarsu sporlarından özellikle durağan suda yapılabilen türleri için nehir kayağından rafting 'e, deniz kayağından su kayağına geniş bir yelpazede güvenli ve keyifli parkurlar mevcuttur. İlçe Fırat nehrinin Keban Baraj Gölüne dönüştüğü noktadadır.Bu nedenle göl sporları içinde başta kürek disiplininin değişik branşları olmak üzere görkemli dağlar arasında sınırsız imkanlarsunmaktadır. Özellikle dağ bisikleti için ilki 2004 yılında yapılan Ulusal Federasyon faaliyetleri esnasında yurdun değişik yerlerinden gelen hemen tüm bisikletçilerin ortak görüşü Kemaliye 'nin dağ bisikleti parkurları arasında birçok özgün güzergaha sahip olduğu yönündedir. Geleneksel sporlar arasında yer alan cirit ata sporlarının doğada da yapılabilen yöreye özgün ulusal ve etnik sporlarımızdandır.Fırat nehri kenarındaki yarış parkuru gelecek için çok büyük turistik istikbal vaadetmektedir.

Antik kervan yolları ve yüksek dağ geçitleri her yaşta yerli yabancı ziyaretçiler için sağlıklı yürüyüşler yanında keyifli görsel zenginliklerde sunmaktadır.  Herkes için spor felsefesinin doğayla barışık bir örneği ilçeye özgün ''göbek '' toplama yarışmasıdır.Göbek, yumuşaklığı ve beyaz görünümü itibarıyle göbeğe benzetildiğinden bu adın verildiği güvenle yenilebilir ve lezzetli bir mantar türüdür.Yüzyıllardan beri yöre insanı yüksek yaylalarda çaşur denilen ve bir tür hayvan yemi olarak kullanılan bitkinin pörsümüş köklerinden yaşam bulan bu  mantarların peşinde her baharda 2-3 hafta süreyle dağları arşınlarlar.Bu bir nevi ''trophy '' esnasında göbek bahane,yürüyüş şahane sloganıyla insanlar sağlıklarına sağlık katarlar. Yamaç paraşütü, delta kanat ve ultralight uçuş sporu disiplinleri de yine yörede yapılabilir doğa sporu etkinlikleri arasındadır. İlçe civarında Fırat nehri baraj gölü haline geldiğinden rafting botları ile yapılan akarsu sporları daha çok Karanlık Kanyon vadisi boyunca Gümüşçeşme köyünden Çevlik gölüne kadar benzersiz bir parkurda 'bot safari' şeklinde gerçekleşmektedir.

Doğu Karadeniz yaylalarındaki yerleşimlere benzeyen dağınık köy ve mezralar off-road ve endura motor kullanıcılarına görkemli güzergahlar üzerinde farklı lezzetler sunmaktadır.Bir yanda 2000m. üzerindeki Sarıçiçek yaylasının zengin bitki örtüsünü katederken nehirin karşı yamacında Munzur eteklerinde delişmen derelerin kenarında vahşi bir coğrafyada yolculuk imkanı tanımaktadır.Kemaliye_Evleri

Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Ev Resimleri

Üyelikler

 

 

 

Avrupa Tarihi Kentler Birligi


Apçağa Fırını (Kaynak: Eğinli)

Apçağa Fırını


Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?

 

 


Kemaliye'de Balık Avlama


Faydalı Linkler


Anasayfa | Kemaliye Adı | Kemaliye'de Turizm | Doğa Sporları | Resimler | Ulaşım ve Konaklama | Basında Kemaliye
Genel Olarak sorularınız için: turizm@kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR.

Son güncelleme: 06/26/10.

Bu sitenin hazırlanmasında ağırlıklı olarak Kemaliye Kent Rehberinden yararlanılmıştır. Kemaliye Kent Rehberini hazırlayanlara teşekkür ediyoruz.