Kemaliye'de Turizm


Anasayfa
Kemaliye'nin Adı
Kemaliye'de Turizm
Yörede Doğa Sporları
Meşhur Kemaliye Evleri
Basında Kemaliye
Ulaşım ve KonaklamaKemaliye'de Turistik Yerler

Meşhur Kemaliye Evleri
Gezilecek Yerler
Mesire Yerleri


Kemaliye'de Doğa Sporları

Doğa Sporları
Doğa Yürüyüşü
Dağ Tırmanışı
Rafting
Balık Avlama
Yamaç Paraşütü

Kemaliye Siteleri

Kemaliye Kültür ve

   Kalkınma Vakfı

Kemaliye.net

Kemaliye Email

   Grubu

Sporlar

Kemaliye'de Yamaç ParaşütüKemaliye'de Yamaç Paraşütü


Kemaliye'de RaftingKemaliye'de Rafting


Kemaliye'de Balık Avlama


Kemaliye'de Bisiklet Sporu


Kemaliye'de Trekking


Kemaliye'de Turizm

Doğa Turizminin Saklı Cenneti :Kemaliye
Kemaliye,Ankara 'nın doğusunda yer alan ülkemiz coğrafyasının merkezinde yer almaktadır.Bu konumuyla ister Kapadokya 'dan yola çıkın ister Doğu Karadeniz yaylalarından aşağıya inin Kemaliye yarım günlük mesafede emsalsiz bir haftasonu gezisi için dahi soluklanabileceğiniz yakınlıktadır.Havza turizminin ülkemizde yeterince tanınmayan Divriği,Harput, gibi Kemaliye de geçmişimizin çok önemli ve etnografik öğelerini bünyesinde barındıran kentlerinden biridir.

''Route Nemrut '' ,ABD' deki ''Route 66'' gibi motorsiklet ve uzun yol araç tutkunlarının ülkemizdeki favori güzergahlarından biri olmaya adaydır.Kapadokya'dan başlayıp Divriği üzerinden Taşyolu güzergahı ile Kemaliye'den geçerek Harput'da soluklanıp Nemrut'da sonlanacak bir parkur şimdiden serüveni tarihle harmanlamak isteyenler için heyecan uyandırmaktadır. Pırıl pırıl havada gökyüzü hava kirliliğinin olmadığı bu coğrafyada yıldızların altında bazende ayın kraterlerini seçebilecek kadar parlak bir görünüm sunmaktadır.

Selçuklu mimarisinin eşsiz taş eseri Divriği Ulu Cami Külliyesi, Harput'un efsanevi yerleşimleri
Kemaliye'nin derin kültürünü yansıtan özgün mimarisiyle Nemrut'da mistik gündoğumu ile finale ulaşan 4-5 günlük turlar için iyi bir paket seçenektir.

Kemaliye'ye herbiri 2-2.5 saatlik karayolu ulaşımı mesafede bulunan Malatya,Elazığ ve Erzincan vilayetlerine 3 ayrı ulusal havayolu şirketi haftanın hemen her günü bazen günde 2 kez hızlı ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Bunun yanında Doğu Karadenize ve Kapadokya'ya gelen turlar da çok keyifli iki farklı karayolu erişimi sonrası Kemaliye'de en az 2-3 gece konaklayarak benzersiz tadlar alabileceklerdir. Efsanevi Doğu Ekspresi'nin gerçek güzergahı Kemaliye'nin 40 dakikalık karayolu  mesafesinden geçmektedir.İstanbul'dan yatarak yapılan keyifli bir tren yolculuğunun ardından Kemaliye'ye ulaşmak mümkündür.

Özellikle küçük araçlarla Taşyolu üzerinden ''Tırtıl Yolu'' tüneller ve geçitlerin birbirini izlediği güzergahla Divriği'ye gidip dönüş de kanyonun başlangıcındaki Gümüşçeşme köyünden bu kez bot safari turuyla nehirden Kemaliye'ye dönmek ömür boyu unutulmayacak bir anı olarak hafızalarda yer edecektir.


 Kemaliye_Evleri

Lütfi Özgünaydın

Kemaliıye Ev Resimleri

Üyelikler

 

 

 

Avrupa Tarihi Kentler Birligi


Apçağa Fırını (Kaynak: Eğinli)

Apçağa Fırını


Kemaliye'ye nasıl ulaşılır?

Kemaliye'ye Nasıl Ulaşılır?

 

 


Kemaliye'de Balık Avlama


Faydalı Linkler


Anasayfa | Kemaliye Adı | Kemaliye'de Turizm | Doğa Sporları | Resimler | Ulaşım ve Konaklama | Basında Kemaliye
Genel Olarak sorularınız için: turizm@kemaliye.net adresine email atınız.

BU SiTE BiR KiT DESIGN YAPIMIDIR.

Son güncelleme: 06/26/10.

Bu sitenin hazırlanmasında ağırlıklı olarak Kemaliye Kent Rehberinden yararlanılmıştır. Kemaliye Kent Rehberini hazırlayanlara teşekkür ediyoruz.